Kako spriječiti pregrijavanje notebooka

Toplina je jedan od najvećih neprijatelja za laptop – prijenosno računalo. Vaše računalo stvara puno topline - možete to osjetiti kad je u vašem krilu. Komponente laptopa su pakirane u vrlo malom prostoru, pa ih je teže ohladiti nego u stolnom računalu. Prijenosna računala su hlađena malim ventilatorima koji usisavaju svjež zrak iz okoline kroz otvore za zrak, cirkuliraju ga hladeći vruće komponente, a zatim izbacuju vruć zrak kroz iz kućišta. 

1. Najvažnija stvar za sprečavanje od pregrijavanja vašeg laptopa je da se osigura optimalno strujanje zraka. Držite laptop na dobro prozračenom, svježem okolišu i pobrinite se da ne blokirate otvore zraka ventilaciju na dnu, s leđa ili sa strane prijenosnog računala.

Dajte vašem prijenosnom računalu dovoljno prostora za "disanje" pridržavajući se sljedećih smjernica:

2. Nemojte koristiti prijenosno računalo na krevetu, kauču, fotelji ili tepihu, meke površine zatvaraju prolaz zraka za hlađenje.

3. Nemojte raditi s prijenosnim računalom na vašem krilu na duže razdoblje. Naziv "laptop" sugerira da je normalno da ga koristite u krilu ali to nije baš preporučljivo. Vaša odjeća zaklanja otvore i ometa normalan prolaz zraka. Koristiti ga tako se može činiti zgodno, ali to šteti vašem prijenosnom računalu. Za to koristite podloge i rashladne stalke. 

4. Nemojte držati prijenosno računalo uključeno kada nije u uporabi. 

5. Ne spremajte prijenosno računalo u torbu i ne nosite ga dok je uključeno ili "standby" modu.

6. Ne ostavljajte prijenosno računalo u vrlo vrućim prostorijama ili u automobilu kad je vruće. Ne izlažite prijenosno računalo izravnom suncu. 

7. Ne koristite prijenosno računalo u prljavom okruženju, prašina se nakuplja na elektroničkim komponentama i sprječava hlađenje komponenti. 

Sustav hlađenja laptopa odraditi će svoj posao učinkovito pod normalnim radnim uvjetima, ali imajte na umu da je to vrlo mali ventilator i potrebna je Vaša suradnja kako bi se mogao nositi sa svojim zadatkom.