Kako odabrati i kupiti monitor za PC




Monitor i grafička kartica mogu bitno utjecati na kvalitetu prikaza na vašem monitoru/zaslonu, a faktori koji utječu na to su 

1. Da li je monitor LCD ili CRT (monitori s katodnom cijevi) 

2. Veličina monitora i njegova rezolucija 

3. Brzina prikazivanja/osvježenja i multimedija. 


- LCD ili CRT
 -

LCD ekrani su odavno nadmašili upotrebu nad CRT-om, zbog mnogo prednosti, poput oslobađanja mjesta radnim stolovima, manjih zračenja ekrana, vizualnog oblikovanja i slično. Ali CRT ima osjećaj „telke za po doma“, prirodnijih „toplijih“ prikaza boje na ekranu i što je najvažnije, možete ga kupiti za kikiriki, a neki ih i poklanjaju uz recimo, prašak za rublje. 

LCD opet osvaja bodove za nisku potrošnju el.energije, multimedijalnost poput, monitora/računala gdje je „sve u jednom“, računalo (Apple Imac G5). Ako kupujete LCD monitor evo dvije preporuke. 

Kupite monitore i grafičke kartice sa DVI priključkom
, tako da digitalni signal ostane digitalan. U protivnom, stvara se digitalni signal koji se prebacuje na analogni signal (VGA), gdje se opet pretvara u digitalni signal. LCD-ovi koji su sa VGA priključkom, koji su hvala Bogu, sve rijeđi, starija su generacija. 

Grafička kartica može pratiti rezoluciju monitora jer je najoštrija
, najmanje zamara oči i najbolja je slika na monitoru njegova najbolja rezolucija. (Možete pogledati „flat-panel system“). Iako se rijetko događa treba pripaziti da sustav „ravnog monitora/panela“ nije zapravo CRT sa ravnim ekranom, kako su to znali oglašavati po reklamama. 


- Veličina monitora i njegova rezolucija.
 -

Tri danas najčešće zastupljene rezolucije su 1024x768, 1280x1024 i 1600x1200, što bi sve skupa značilo da je recimo, rezolucija 1024x768, 1024 stupaca i 768 redaka piksela koji se prikazuju na zaslonu. Što je veća rezolucija ekrana to je više npr. ikona vidljiva na ekranu, ali su ikone na malim ekranima sitnije i time teže vidljivije na radnoj površini/desktopu. 

Na kraju krajeva tko bi želio raditi na 30 cm „televizorčiću“, to bi bilo 12“, ((“) je oznaka za englesku mjeru inč/inch=2.53 cm) raskoši od ekrana, pa sve ispod 17“ bi bio grijeh za ljudske oči. 17“ je već lagano prošlost. Za dobar osjećaj dok surfate bespućima interneta vam može biti i 21“ monitor sa rezolucijom 1600 x 1200, pa možete surfati sa dva otvorena prozora, jedan uz drugi. Postoji i opcija LCD televizora, što je genijalno ako želite multimedijalne mogućnosti ispeglati do savršenstva (gledanje filmova ili igranje igrica), ili samo imati najveći desktop u gradu. Prvo, morate imati LCD televizor s HDMI ulazom i grafičku karticu sa HDMI izlazom, naravno i kabel s kojim ćete spojiti uređaje. 


- Brzina prikazivanja/osvježenja i multimedija
 -

Kod CRT monitora je važna brzina „osvježenja“
, koja se izražava u Herz-ima u sekundi (Hz) i što je brže osvježenje na ekranu (minimum je 65 Hz, a i to je pakao za oči), to je slika fluidnija, prirodnija i manje dolazi do zamora očiju. Bilo bi idealno kada bi brzina osvježenja bila preko 100 Hz-a

Kod LCD monitora postoji brzina prikaza koja se mjeri u milisekundama (Ms), pa bi bilo idealno ako bi ste mogli imati monitor brzine 8 Ms i manje (6,5,3,2 Ms) tako da vam slika ne „trza“, da se ne pojavljuju „duhovi“ (Ghost Image), npr. pokret ruke koji zbog trzaja ima efekt “duha“ dok se kreće. 

Na kraju je tu i multimedija, što bi značilo kakve ulaze i izlaze od priključaka trebate na monitoru
 (DVI/HDMI/interni DVD player, ugrađen mikrofon/web kamera i sl.), koji mogu bitno utjecati na cijenu željenog monitora, a možda vam nisu potrebni ili postoje bolja i jeftinija druga rješenja.